Филозофија на религијата: размислувања за верата

Филозофија на религијата: размислувања за верата

200 ден.
Шифра на производ: 46
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Дали постои Бог? Како можеме да дознаеме? Што можеме да знаеме за Бог? Овие прашања се во фокусот на филозофијата на религијата. Авторот на оваа книга Ц. Стивен Еванс, ги обработува овие прашања, изложувајќи ги класичните аргументи за постоењето на Бог, како и современите приговори против теизмот од страна на социолозите, психолозите и филозофите. Понатаму, авторот пишува за значењето на религиозните искуства, откровенија и чуда, како и за религиозниот плурализам и за определбата на поединецот.

Автор: Ц. Стивен Еванс 

ISBN 9989-669-46-5

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Откровение - Христијанска книжарница © 2024. UKION SHOPS