Етички водич за христијани

Етички водич за христијани

200 ден.
Шифра на производ: 37
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Христијанската етика е систем од вредности и принципи преземени или изведени од Светото Писмо (особено од Новиот Завет), според кои сериозниот христијанин треба да ги управува своите постапки. При соочување со низа одлуки и дилеми во својот живот, христијанската етика му дава на христијанинот водилка за тоа, што треба да прави и што не треба да прави, односно, што е богоугодно, а што не е.

Книгата опфаќа многубројни сфери од животот, како што се: лична етика, сексуална етика, брачна и семејна етика, етика на говорот, работна етика, медицинска етика, општествена етика, етика во меѓурелигиските односи, итн.

Секој доблесен човек треба да ги познава Библиските етички принципи, а сите ќе живееме подобро, доколку се придржуваме кон нив.

Автор: д-р Иван Грозданов

ISBN 978-9989-669-75-0

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Откровение - Христијанска книжарница © 2024. UKION SHOPS