Универзалните придобивки од протестантската реформација

Универзалните придобивки од протестантската реформација

80 ден.
Шифра на производ: 30
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Се чини дека денес живееме во генерација која не ги знае делата кои Господ ги изврши преку Протестантската реформација во 16 век, иако речиси секој Европеец, Американец и Австралијанец ги ужива плодовите токму од неа. Таа реформација, која се случи во северна и западна Европа, е една брилијантна епоха во светската историја. По долгите мрачни векови на секаков вид црковна тиранија врз човештвото (политичка, општествена, верска, интелектуална, семејна, морална) се кренаа неколку храбри луѓе кои и ставија крај на разузданата и докрај расипана црковна власт во северна и западна Европа, а оттаму, зраците на Протестантската реформација незапирливо се раширија и во Америка, Австралија и во други делови од светот.

Прочитајте ја книгава за да дознаете повеќе за благодетите кои ни ги донесе Протестантската реформација!

Автор: д-р Иван Грозданов

ISBN 978-9989-669-64-4

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Откровение - Христијанска книжарница © 2024. UKION SHOPS