Христијански и народни имиња

Христијански и народни имиња

150 ден.
Шифра на производ: 22
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Во старо време личните имиња испраќале семејна или општествена порака за чувствата, надежите, желбите, вербата и стремежите на родителите. За новороденчињата се бирале имиња со длабоко значење.

Овој мал речник на лични имиња е од популарен карактер и има за цел, од една страна, на младите родители да им го олесни изборот на име за нивното новороденче, а од друга страна, да овозможи и поврзување на личното име со неговото потекло и значење. За имиња за кои не биле познати корените, потеклото или значењето, задачата останува на читателот, како личен предизвик, да се потруди и да ги открие и да си ги впише во книгава, покрај соодветното име.

Уредник: д-р Иван Грозданов

ISBN 978-9989-669-61-3

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Откровение - Христијанска книжарница © 2023. UKION SHOPS