Филозофија на науката - Христијански погледи за природните науки

Филозофија на науката - Христијански погледи за природните науки

200 ден.
Шифра на производ: 45
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

НАУКАТА, А ОСОБЕНО ПРИРОДНИТЕ НАУКИ, во последно време се најдоа под жестоки критики. Науката веќе ја нема општата почит што до неодамна ја уживаше. Оддесно доаѓаат нови напади врз дарвинизмот, со сè повеќе докази дека светот е интелигентно создаден, со умисла и план. Одлево напаѓаат постмодерните теоретичари, атакувајќи врз темелите кои досега ја дефинираа објективната вистина - научна и секоја друга.

Среде оваа бура авторот на оваа книга, Дел Рач внесува смиреност. Тој ги обработува прашањата: Што е наука? Што може науката да ни каже? Што не може науката? Какви се научните предизвици за христијаните? Каков став треба да заземе христијанинот?

Автор: Дел Рач

ISBN 9989-669-49-X

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Откровение - Христијанска книжарница © 2023. UKION SHOPS